YÜCELEN OTEL TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında,salgına karşı turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, tesisimiz tarafından “Tesis İçi Salgın Tedbir Planı” olarak aşağıda belirtilen önlemler alınarak sürekliği sağlanmaktadır.

 1. Tesis koronavirüs sorumlusu Nurullah GENCEL,iletişim bilgisi ise 0532 5520416,
 2. Tesis içerisinde bulunan alanlarda aynı anda kaç misafir ve personel bulunacağı aşağıda belirtilmiştir.

  Gökova Restoran 245 misafir, 15 personel, (80 masa,245 sandalye)

  Sedir Kafe 30 misafir, 4 personel, (14 masa, 30 sandalye)

  Lobi Bar 18 misafir, 3 personel, ( 6 masa, 18 sandalye)

  Dükkan 2 misafir, 1 personel,

  Prof.Dr.Şadan Gökovalı salonu 70 misafir, 1 personel,

  Oktay Akbal Salonu 30 misafir, 1 personel,

 3. Tesis içerisindeki tüm alanlar sosyal mesafe kuralına göre düzenlenecektir. Restoran ve kafede masalar arası 1,5 mt. Masadaki sandalyeler aralarında 60 cm. mesafe olacak şekilde düzenlenmiştir. Toplantı salonlarında düzenleme yapılırken sosyal mesafe kuralına göre düzenleme yapılacaktır. Masaj odaları, spor salonu ve sauna kullanımı rezervasyona göre olacaktır. Her kullanım sonrasında alanlar en az bir saat havalandırılacak, su ve deterjan ile temizlenerek,1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu kullanılarak dezenfekte edilecek ve ünitelerden sorumlu yöneticilerce günlük/periyodik izleme formları ve kontrol listeleri ile temizlik/hijyen uygulamaları düzenli olarak kayıt altına alınacaktır.
 4. Mesafenin korunmasını zorlaştırabilecek alanlarda yer işaretlemesi yapılacaktır.
 5. Genel kullanım alanlarına ilişkin sosyal mesafe kuralına uyulacaktır.(1,5 mt.)
 6. COVID-19 hastalığı ile uyumlu şikayetleri (ateşe eşlik eden öksürük veya solunum sıkıntısı) olan misafir yada personel olması durumunda;
  1. Personel / misafir ile ilgilenecek tesis görevlisi Hatice TIĞ’dır.İletişim bilgisi ise 0555 8401375.
  2. Diğer konuklardan ivedilik ile ayrılıp, maske takılması ve sağlık birimine başvurması sağlanacak,
  3. Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanacaktır. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanacaktır.
  4. Kişinin başvurduğu sağlık birimi gerekli görmesi halinde İl/ilçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilik ile haber verecektir.
  5. Vaka yönetimi İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
 7. COVID-19 teşhisi konulan misafir ve aynı aileden olan veya birlikte aynı oda da kalan kişiler konaklama süresince Misafir İzolasyon Odalarında kalacaklardır.
 8. Misafir İzolasyon odalarında konaklayan misafirler, konaklamaları süresince odalarından çıkmayacak, sözleşmelerine göre yiyecek, içecek servisi ile oda temizlik hizmetlerini alacaklardır.
 9. İzolasyona alınmış misafirlere hizmet edecek servis görevlisi Mehmet KODAŞ, iletişim bilgisi 0507 4928620’dir.
 10. İzolasyona alınmış misafirlere hizmet edecek kat hizmetleri görevlisi Döndü AYGÜNDÜZ, iletişim bilgisi 0538 6252452’dür.
 11. Misafir izolasyon odaları kullanımdayken havlu, çarşaf, yastık kılıfı gibi tekstil ürünleri ile servis bulaşıkları ayrı ayrı toplanacaktır. Kirliler diğer misafir kirlileri ile temas ettirilmeyecek ve en az 60 C’de yıkanacaktır.
 12. COVID-19 tanısı kesinleşen hasta ve yakınları izolasyon odasına alındıktan sonra çıkış yaptığı odası 24 saat süre ile havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacaktır. Sonrasında ise pulvarizasyon işlemi yapılacaktır. Bu işlem sonrasında oda 2 saat kapalı tutulacaktır. Sonrasında Oda, Check out olan odalarda uygulanacak temizlik kurallarına göre temizlenerek yeni misafir kabulü için hazır olacaktır.
 13. Tesis, sosyal mesafe kuralları korunarak belirlenmiş kapasitede misafir kabulü yapacaktır.
 14. Misafirler tesise girişte temassız ateş ölçümü uygulaması, dezenfeksiyon paspası ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanacaktır.
 15. Talep edilmesi halinde misafirlere maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman verilecektir.
 16. Misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıklarının,COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenecektir.
 17. Temaslı POS cihazı ile ödeme alınması halinde cihazın her kullanımından sonra cihazın temizliği ve dezenfeksiyonu yapılır.
 18. Genelge gereği tesis içerisinde çocuklara ayrılmış çocuk kulübü ve oyun alanı hizmete açılmamıştır. Ayrıca çocuklar için pandemi süresince aktivite yapılmayacaktır.
 19. Genel kullanım alanlarının girişlerinde el dezenfektanı ya da antiseptiği bulunacaktır.
 20. Fitness salonunda rezervasyon sistemi uygulanmaktadır. Aynı anda kullanacak kişi sayısı ve süresi sınırlandırılmıştır. Salon ve ekipmanların her kullanımdan sonra standartlara uygun hijyen malzemesi ile temizliği sağlanır.
 21. Plaj ve havuz havluları resepsiyonda görevli personel tarafından misafir kullanıma sunulur.
 22. Restoran ve kafemizde yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm. olacak şekilde düzenlenecektir.
 23. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını koruyacak ve temastan kaçınacaktır.
 24. Yemek masaları, sandalyeler, servis malzemeleri, menaj takımı ve menülerin alkol bazlı ürün ile hijyen temizliği yapılacaktır.
 25. İş yeri hekimi tarafından personelin düzenli sağlık kontrolü yapılacaktır. Birlikte yaşadığı kişilerin COVID-19 açısından izlenebilmesi için personelden periyodik bilgi alınacaktır.
 26. Tüm personele salgın ve hijyen konusunda eğitim verilecektir.
 27. Personelin temassız ateş ölçümü uygulamaları, kişisel koruyucu donanım (maske, eldiven, siperlik, v.b.) temini, çalıştıkları alanda el dezenfeksiyonu ve ya antiseptiği bulunması sağlanacaktır.
 28. Personelde hastalık belirtileri tespiti halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.
 29. Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile ve uygun sıklıkta yapılacaktır.Ayrıca,bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır.
 30. Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuvarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenecek, dezenfekte edilecektir ve izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır. Bu mekanlarda devamlı sıvı sabun, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı bulundurulacaktır.
 31. Odalardaki ve genel mekanlardaki klimaların periyodik bakımları ve gerekli sterilizasyonu yapılacaktır.
 32. Genel alanlar ve odalardaki (kapı kolları, tırabzanlar, elektrik düğmeleri, kumandalar v.b.) el ile temasın yoğun olabileceği yüzeylerin dezenfektanla temizliği yapılacak ve izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır.
 33. Çıkış yapan odalar Oda temizlik prosedürüne temizlenecektir.
 34. Covid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanır ve ayrı olmak koşulu ile en az 60 derecede yıkanmaları sağlanır.
 35. Genel kullanım alanlarına maske ve eldiven gibi malzemelerin atılacağı kapaklı kutular konacaktır. Bu kutulardaki atıklar bertaraf sırasında diğer atıklar ile birleştirilmeyecektir.
 36. Personelin çalışma alanlarına görevli personel haricinde giriş yasak olacaktır.
 37. Personel görevini yaparken görevi gereği kullanması gereken iş kıyafeti ve kişisel koruyucu ekipman kullanacaktır. Çalışılan alanlarda uyulması gereken kurallar ile ilgili görsel / yazılı bilgilendirme yapılacaktır.
 38. Servis malzemeleri bulaşık makinesinde yıkanacaktır.
 39. Açık havuzlarda klor seviyesi 1-3 ppm, kapalı havuzda 1-1,5 ppm arasında olacaktır. Yapılacak periyodik ölçümlerin izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır.
 40. Misafir ve personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılabilecek sağlık kuruluşları;

  Acil Çağrı Merkezi,Tel:112,
  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Tel:0252 2141323,Kötekli Mah., Marmaris yolu,No:48,Menteşe,Muğla,
  Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, Tel: 0252 2141105, Orhaniye, İsmet Çatak Cad. 22-6, Menteşe ,Muğla,
  Ula İlçe Sağlık Müdürlüğü, Tel:0252 2423057, Demirtaş Mah., Şehit Öğretmen Sezgin Keçeci Cad.,No:35, Ula, Muğla,
  Özel Yücelen Hastanesi,Tel:0252 2238040,Muğla -  Marmaris karayolu, Kötekli, Muğla,
  Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Tel:0252 2141323 Muğla – Marmaris karayolu, Kötekli, Muğla.

 41. İşletme, COVID – 19 ile ilişkili semptomları olan (ateş, öksürük ve / veya nefes darlığı) veya COVID – 19 testi pozitif olan çalışanlar hakkında Sağlık Bakanlığı ALO 184 Korona virüs Danışma Hattı’na ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bilgi verecektir.

 42. Genelge kapsamında belirlenmiş olan kuralların uygulanması ve denetiminden sorumlu personel ve iletişim bilgisi;

  Ender SEZEN,Tel:0532 7620109

 43. Faaliyetimiz sırasında, ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulacak ve bu plan güncellenecektir.
Yayın Tarihi Revizyon No Revizyon Tarihi Onaylayan
10.06.2020 2021/05-01 07.05.2021 Ender SEZEN